En Sosyal Blog

Afrikalı Kabilelerin En İlginç Adetleri

Afrikalı Kabilelerin En İlginç Adetleri

Resimde görünen kadınlar Etiyopya’da ki Omo Vadisin de yaşayan Mursi kabilesinden. Kızlar 15-16 yaşında kilden yapılan tabağa benzeyen şeyi alt dudaklarına takarlar. Tabağın genişliği arttıkça isteyeceği başlıkta artıyormuş.

Erkekler ise vücudunu kireçle boyar. Mursiler Omo Vadisinde ki 50 kabileden en ilginç olanları. Evlenmek isteyenler çubuklarla dövüşür dövüşü kazananan köyden istediği kızla evlenir. Evlenme cağına gelmiş erkekleri için kendini ispatlama partisi yaparlar.

At üzerinde kız evinden gelin getiren, ellere kına yakan, evlendiğini davullu zurnalı ellere bildiren, kız almak için babaya başlık veren, gerdeğe giren damada sağlı sollu dalan, beyaz tülden gelinlik yapan, ilk adetini gören kız çocuğuna travmatik şamarı patlatan makul bir milletin ferdi olarak, Bu Afrika Kabilelerini kınıyorum.

Afrika kabilelerinde erkeğin güçlü olduğu kulak deliğinin büyüklüğünden anlaşılıyor. Bu nedenle kulak deliklerinin büyütmek için resimdeki gibi çeşitli takılar takıyorlar. 

Dani kabilesinde ise kadınlar kocaları öldükleri zaman parmaklarını keserler. Resimdeki afrikalı kadın bu yüzden kendi parmaklarını kesmiştir.

Buda afrikalıların penislerine taktıkları şey. Yukarıdaki resimdeki kamış ise malum bölgedeki organı korumak için kullanılıyor. Fakat bu şekilde korumak çok saçma ben kökeninde başka şeylerin olduğunu düşünüyorum. Tıpkı ademin yaprakla örtmesi çok daha eskiden gelen bir gelenek olduğunu düşünüyorum. Bunları sanırım yaprak kesmiyor. Koruma kapsülü olsa neysede 2 metre koruma şeyi mi olur kardeşim? insan koşamaz böyle yahu.

Bir de boynuna halkalar takıp boynunu uzatan kadınların olduğu bir kabile vardı. Bu halkaları takmaya küçük yaşlarda başlıyorlarmış hem de. Çocuk yaşta çekilmeye başlanan bir işkence yani resmen. Ha ama tabii bunu biz dışarıdan bakan gözlerle “işkence” olarak yorumluyoruz, yoksa onlar için bu halkalar kültürün, geleneğin, yaşamın bir parçası ve hatta toplumda kabul görülüp üreyebilmek için onlara öğretilmiş belki de tek yol. Aynı şey bizim için de geçerli olabilir mi peki? Mesela bize de böyle dışarıdan bakıp aslında nasıl da saçma bir durumda olduğumuzu ama bunun farkında olmadığımızı çünkü tüm bunları tıpkı o kabileler gibi kültüre ve topluma bağlı kalıp güvenle yaşamak ve üremek için yaptığımızı düşünenler olsa tepemizde ne enteresan olurdu ama…

Bu arada bu içeriği yazarken farkına vardım, nedense tüm gelenek ve görenekler evlilik ve cinsellik üzerine. Bizim adetlerimizde öyle, kına yakma, gerdek öncesi damat dövme v.s… Afrikalıların incelediğim gelenekleride yine hep bu konular etrafında şekillenmiş…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.