Adet Düzensizliğine İyi Gelen Yöntemler

Adet Düzensizliğine İyi Gelen Yöntemler

Adet Düzensizliğine İyi Gelen Yöntemler

Adet Düzensizliğine İyi Gelen Yöntemler

Her kadın ergenlik dönemi bitiminde adet olmaktadır. Adet dönemi kadınlarda ergenlikten sonra başlayarak menopoz dönemine giresiye kadar devam eder. Adet olmama durumu sadece hamilelik dönemine has bir durumdur. Adet aylık olarak bir döngüde meydana gelir. Bir kadın genelde yirmi sekiz gün ila otuz beş gün arasında adet olmalıdır.

Adet Düzensizliği

Adet dönemi yirmi sekiz ila otuz beş gün içerisinde birden fazla kez adet olma veya adet olmama durumuna denir. Bir kadının ayda bir kere adet olması vücudunun doğru ve güzel çalıştığına bir işarettir. Adet düzensizliği pek çok sebepten kaynaklanır. Bu sebeplerden birkaçı şunlardır ki bir konuda sinirlenme veya stres yaşandıysa, genetik faktörler, hamilelik durumu, herhangi bir şekilde ilaç kullanımı, aylık olarak kilo verim veya alım olayı, ilk adet dönemi ve menopoza girme dönemi adet düzensizliğine yol açar.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir

Adetinizin düzensiz olduğunu sadece adet olmanız gereken gün geldiğinde ve olmadığınızda anlayabilirsiniz. Eğer bir ayda birden fazla kez adet oluyorsanız, iki üç ayda bir kere adet oluyorsanız, âdet kanamanız her zamankinden çok daha uzun veya kısa sürüyorsa bunlar sizler için adet düzensizliği belirtisi olarak geçer. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktor ile görüşerek gereken testler yapılmalıdır. Adet düzensizliği genel olarak hormonlardaki sıkıntılardan meydana gelmektedir. Pek çok hastalığın aynı zamanda belirtisi de olabilir.

Adet Düzensizliğine Evde Çözüm

Adet düzensizliği ve çabuk adet olmak için evde birçok kişi bitkisel yöntemlere başvurur. Bitkisel yöntemlerin kişiye bir zararı yoktur fakat doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilen bir durumdur. Adet düzenlemek için evde kullanılan çayların içinde hiçbir şekilde yabancı madde bulunmaz.

Soğan adet düzenlemek için oldukça bilinen bir yöntemdir. Soğanı yaklaşık olarak iki bardak kadar suda kaynattıktan sonra ara vermeden on beş gün kadar kullanmalısınız. Soğanın suyu vücudu temizleyerek adet olunmasını sağlar. Soğanın kokusu ağır olduğu için birçok kişi tercih etmese de adet düzensizliklerinde en işe yarayan çözüm soğan suyu içmektir.

Aslanpençesi adı verilen ot aynı zamanda tohum şeklinde de bulunur. Yapmanız gereken tek şey aynı soğanda olduğu gibi yaklaşık iki bardak kadar suda kaynatarak tüketmek olacaktır. Aslanpençesinin soğandan tek farklı ara verilmesi gereken bir bitkidir. Aslanpençesi ortalama bir ay kadar her sabah içilir ve sonrasında en az bir hafta verilerek kullanıma devam edilir.

Kekik birçok kişinin hayatında vazgeçilmez bir baharat türüdür. Kekiğin bir faydası da çoğu insan bilmese de adet düzenlemektir. Kekiği normal tüketim sağlarsanız da kaynatıp içerseniz de adetiniz düzene girer. Belirli bir ara vermenize gerek yoktur. Son derece şifalı olduğundan sadece adetiniz düzene girdiğinde içmeyi bırakmanız yeterli olacaktır. Kekik çayınızın içine biraz papatya da atarsanız sakinleşmenizi rahatlamanızı ve rahat uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Adaçayı bitki çayı olarak tüketiminde adet düzensizliklerine iyi gelir. Ada çayı hem ağrılara sızılara iyi gelir hem de kişiyi rahatlatan bir etkiye sahiptir.

Maydanoz adet olmayan adet düzenlikleri yaşayan bireylerin mutlaka kullanması gereken bir bitkidir. Kaynatılarak suyu içildiğinde anında etkisini gösteren bir kan söktürücüdür.

Adet Düzensizliği Tıpta Tedavisi Nasıl Olur

Adet düzensizliğinin ilk olarak sebebi belirlenmelidir. Sizler düzensizlik şikâyeti ile doktora başvurduğunuzda doktor ilk olarak hormon ve kan testi yapar. Yapılan testler sonucunda düzensizliğin neyden kaynaklandığı belirlenir. Hormonlardan kaynaklanan bir sorun varsa gerekli olan ilaç tedavisi ile adet düzene sokulur.

Fakat eğer vücudunuzda bir kist varsa ve bu kist adet düzensizliği yaratıyorsa ameliyat olmanız gerekir. Adet düzensizliğinin bir diğer sebebi de fazla zayıf veya fazla kilolu olmaktır. Bu durumda mutlaka gereken beslenme şekillerini kendiniz uygulamalısınız. Yani söylemek gerekirse adet düzensizliklerinde tedavi tamamen sebebe bağlı bir durumdur.

Adet Düzensizliği Hamileliğe Zarar Verir Mi

Âdet kanamasının düzensiz olma durumu bir bölgeyi değil tamamen vücudu etkileyen bir etmendir. Âdet kanamasının düzensizliği birçok sebepten meydana gelir. Bu sebeplerden birisi de hormonlar olduğu için hamile kalma sürecini oldukça etkiler. Adet düzensizliği yaşandığında mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşülmeli gerekli testler yapılarak süreç normale döndürülmelidir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir