Adet Ağrısını Engellemek İçin Doğum Kontrol Hapı Kullanılır mı?

Adet Ağrısını Engellemek İçin Doğum Kontrol Hapı Kullanılır mı?

Adet Ağrısını Engellemek İçin Doğum Kontrol Hapı Kullanılır mı?

Doğum kontrol hapları konusunda beni bilgilendirir misiniz? Bir arkadaşıma Menstrual döngü Adet ağrıları için kullanılması tavsiye edilmiş doktoru tarafından. Zararları vs. hakkında fikir sahibi olmak istiyorum. İnternette çok fazla yazı var bununla ilgili ancak neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamadım.

Cevap: Öncelikle doğum kontrol hapı(oral kontraseptif) denilen ilaçlar sadece aile planlamasıyla nüfus patlamasını önlemeye yönelik ilaçlar değil. östrojen türevi ile kombine progesteron türevi olanlar veya yalnızca progesteron türevi olanlar şeklinde ikiye ayrılıyorlar. kombine olanları daha az risk(bazı şeyler, şimdi girmeyeceğim) barındırdığı için yaygın olarak kullanılıyor.
ilacın temel mantığı şu: vücutta doğurganlığı sağlayan dalgalı östrojen ve progesteron salınımının yerine bu iki hormon bu ilaçlar ile devamlı bir miktar yüksek tutulur. özellikle östrojen negatif feedback uyarı ile gonadotropin(hipofizden salınan FSH, LH) salınımını baskılamış olur. FSH(follikül stimulan hormon)’ın düşük olması menstrüel döngünün ilk yarısında over(yumurtalık) folikülünün(çok büyürlerse kist olyolla işte) oluşumuna engel olur, LH’ın düşük olması ise normalde 13.14üncü günlerde LH piki sayesinde gelişen ovulasyonu(yumurtlamayı) engellemiş olur. yani ortada folikülümüz, yumurtamıss oluşmamış olur. folikülü olmayan, overi küçük olan bir arkadaş zaten bu döngüde olmayacağından dismenore(ağrılı adet) şikayeti geriler, kistleri küçülür vs(çeşitli endikasyonlar bu yüzden var) burada bir soru gelebilir, döngü yoksa bu ilacı kullananlar niye adet görüyor?
adet kanaması için bir adet rahim dokusu ve hormonlar yeterlidir çünkü. hormon aniden çekildiğinde(o hapları 7 gün bıraktıkları günler) kanama olur. o da bambaşka bir mekanizma.

ilacın mekanizmasına devam edersek; östrojenin ve progesteronun ayrı ayrı yaptığı doğurganlık artırıcı çeşitli özelliklerinden de faydalanılır. mesela ilk yarıda östrojenin baskın olması gerekirken dışardan gün ayırmadan verdiğimiz süpriz progesteron durup dururken mukus salgısını koyulaştırır. misafir spermin yukarı taşınmasına bu durum engel olabilir, hadi diyelim ki yumurta çatladı fallop tüplerinde yola çıktı, bu progesteronlar fallop tüplerinin hareket kabiliyetini de bozarlar.

Bunların çok çok dışında östrojen ve progesteron doğurganlıkla alakalı veya alakasız noktalarda vücuda etki ederler. o yüzden her kadında yan etki profili farklıdır. preparat dediğimiz çeşitleri vardır, mesela bazıları sadece istediğimiz noktalardaki reseptörlere spesifik olabilirler. bu ilaçların ayrıca bazı kesin kontrendikasyonları vardır.

Neyse uzattım, neticede; kadın hastalıkları uzmanının veya herhangi bir doktorun böyle konularda işine lütfen karışmayınız. Hatta mesela bir çocuk doktoru bile kadın doğumcunun işine karışmamalı. güvenmediğiniz doktoru değiştiriniz, doktordan başkasına tıbbi mesele danışmayınız. gördüğünüz üzere tıp oldukça karmaşık bir mesele. ilaç dediğiniz şey sizin burada iki üç tane kullanan insandan aldığınız bilgi gibi, iki üç adamla yapılan deneylerden çıkmıyor. büyük hasta gruplarında yapılan devasa faz çalışmaları ile yapılıyor. bilimsel yöntemle yapılıyor. istatistiksel anlamlılık önemli. birinde var olan yan etki veya etki, diğerinde olmayabilir.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir