Acisso Tarifi

Acisso Tarifi

Acisso Tarifi

Sanırım mutfağa dair en sevdiğim şeylerden biri, acı. Acının her türü… Sabah kahvaltıda bile acı yerim.

Her sene muhakkak pazarlarda acı biber araştırırım ve yeni tatlar yakalamaya çalışırım.

Acıssoyu çok sevmeme rağmen marketten alıp tüketmek içime pek sinmiyordu, biliyorsunuz katkı maddeleri vs. Bu sebeple birkaç yıl önce bir arayışa girdim, internetten tarifleri inceledim, acıssolarım içeriğine baktım ve ortaya bu acı mı acı ama bir o kadar da tatlı sos çıktı…

Tavukla, etle, sandviçlerin içine her şeye çok yakışıyor. Artık gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.

Nelere dikkat edeceğiz derseniz, kalınca bir eldiven edinin derim. Keza bulaşık eldiveni kullanmama rağmen şu anda ellerim kavrulmakta. Öyle ki, silverdin sürdüm ama yine de yanmaya devam ediyor. J

Şimdi ben iki çeşit yaptım, hem yeşil hem kırmızı. Yeşilin görünüşü pek güzel olmadı kabul ediyorum ama çok acı ve lezzetli.

İşte tarifimiz…

Malzemeler

 • 2 kilo kırmızı çili biber ya da acı yeşil biber
 • 2 bardak üzüm sirkesi
 • 3 çorba kaşığı şeker
 • 1 çorba kaşığı limon tuzu
 • 2 çorba kaşığı kaya tuzu

Yapılışı

 1. Biberleri yıkayıp ayıklıyoruz, ikiye üçe bölünecek şekilde doğruyoruz.
 2. Düdüklü tencereye koyup, üzerine 2 bardak su ekledikten sonra, pişmeye bırakıyoruz. Yeni nesil düdüklü tencerelerde 10 dk yeterli oluyor. Diğer tencerelerde 20-30 dk yeterli olacaktır.
 3. Daha sonra biberleri bir kaba boşaltıp soğumaya bırakıyoruz.
 4. Biberler soğuduktan sonra, bir güzel kevgirden geçiriyoruz . İnce tel süzgeciniz varsa o daha iyi, acısso daha pürüzsüz olur.  
 5. En son olarak sirkemizi, tuzumuzu, şekerimizi, ve limon tuzumuzu ekleyip hepsi eriyene kadar iyice karıştırıyoruz. Tadına bakarak damak zevkinize göre malzemeleri artırıp azaltabilirsiniz. 
 6. En son olarak kavanoza koyup kapağını sıkıca kapatarak buzdolabında saklıyoruz. Ben senede bir kez yapıyorum, bir yıl boyunca hiç bozulmadan kalıyor. 

Afiyet olsun…

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir