1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji
  3. Kahvenin Psikolojik Etkisi

Kahvenin Psikolojik Etkisi

kahve

Kahve önce bir keyif mutluluk hissi yaratıyor ancak kısa süre sonra karamsarlık, çekingenlik ve de gerginlik yaratıyor peki neden başkalarında yaratmıyor? Her sabah aç karnına kahve içiyor, günde 3-5 çay kahve vs yine içiyor ama banamısın demiyor…

Panik atak hastalarına ve depresyondakilere kahve, çay içmemeleri öneriliyor…

Merak ettiğim konu şu; Kahvenin negatif etki gösterdiği kişilerle göstermediği kişilerin beyin ve psikolojik farkları nelerdir?

Cevap: Aslinda soylediginiz kadar yogun bir etkisi yok. Ictiginiz kahve miktari elbette onemli ama asil olay ictiginiz kahveye oranla aldigini kafein miktari. Her kahve ictiginizde ayni miktarda kafein almazsiniz. Panik atak vb hastaliklarda yasak olmasinin sebebi bazi kisilerde kalp carpintisi yapabiliyor olmasi. Bipolar hastalar ise tamamen farkli bir dunya. Bazi kisileri etkileyip bazinlarinda hic etki etmemesi ise kafein toleransi ile alakali. Benim gibi gunde 4-5 kahve icen kisiler bir zaman sonra tolerans esigini ilerletiyor. Ayrica mide rahatsizliklari uzerinde cok ciddi etkileri oldugu soylenemez. Burada ictiginiz kahveyi sorgulamak gerek. Nescafe tarzi instant kahveleri iciyorsaniz evet mide uzerine asit salgisini etkileyerek ciddi yan etkilere sebep olabilir cunku bu kahveleri asidik orani yuksektir. Onun disinda cekirdegin turu ve demlenme sekilleri de etki edecektir. 

Kafein düşük dozda psikostimülan etki(zihinsel çeviklik, dikkati artırma, yorgunluğu giderme) gösterirken yüksek dozda anksiyojenik etki(kaygı bozukluğu, bunaltı) gösterir. Kafeine(kahve, çay) kullanılan miktara ve kullanım sıklığına bağlı olarak tolerans gelişir. Yani bir süre sonra aynı miktarda kullanılan kafein aynı etkiyi göstermez, tatmin etmeyici olabilir dolayısıyla. Aynı doz kafein herkeste aynı etkiyi yaratmaz, kullanan kişiler arasındaki fizyolojik farklılıklara bağlı olarak etkisi değişecektir. İlaç gibi düşünmekte fayda var.

Yorum Yap

Yorum Yap