1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji
  3. İkarus Sendromu Nedir?

İkarus Sendromu Nedir?

ikarus sendromu

İsmini Yunan mitolojisindeki İkarus’tan alan bu sendrom en kaba tabiriyle, bir alandaki deneyim ve ustalık arttıkça, hayati hata yapma ihtimalinin de artmasıdır.

Çok tanıdıktır aslında. Mesela hepimiz araba sürmeyi yeni öğrendiğimiz günleri hatırlayalım: Saatte 50 kilometrenin üstüne çıkmayız. Dikkatimiz dağılmasın diye radyoyu bile açmayız. Gözümüzü yoldan ayırmayız. İki elimiz de her daim direksiyon simidindedir. Bütün algılarımız açıktır, trafikteki diğer araçlardan çalan her korna sanki bize çalınmış gibi gelir. Sağ şeritten ayrılmayız. Hatalı sollamayı bırakalım, sollama bile yapmayız, önümüze 30 km hızla seyreden tır çıksa bile sabırla takip ederiz. Elbette ağır maddi hasarlı ya da yaralanmalı bir trafik kazasına sebebiyet verme ihtimalimiz çok düşüktür. Ama ustalaşıp özgüven kazandıkça kaza riskini arttıran şeyleri yapmaya başlarız; Babasının öğüdünün aksine güneşe çok yakın uçup, balmumundan kanatları yanan İkarus gibi.

Efe ve Mert’in cansız bedenlerine ulaşıldığından beri insanlar sosyal medyada özelikle Efe gibi tecrübeli bir dağcının, üzücü sonlarında rol oynayan bazı kritik hataları nasıl yaptığını sorguluyor, ama işin doğası böyle zaten. Gerçekten basının ilk günlerde adlandırdığı gibi, bu spora yeni başlamış dağcılar olsaydı, sanıyorum gereken ekipmanları yedeğiyle sırtlarında taşır, yollarını kaybetmemeleri için alınması gereken önlemleri, takıntı derecesinde bir titizlikle alırlardı.

Yorum Yap

Yorum Yap