1. Ana Sayfa
  2. #Günlük
  3. Champix ile Sigarayı Bırakma (Champix Günlüğü)

Champix ile Sigarayı Bırakma (Champix Günlüğü)

1 - Kopya

29 yaşındayım,sigaraya 15 yaşında basladım. 12 sene kadar 1 pakete yakın olarak içtim, son iki senede ise 1.5 pakete çıktı. Pek cok kişide son yıllarda kullanımda bir artış var, şahsen sigara formullerinin değiştiğini ve bağımlılığın yükseldiğini düşünüyorum. Daha önce belki 20 kere sigara bırakmayı denemisimdir bu son paket diye aldığım sigaranın hadi hesabı yok. En uzun süre 1 ay birakma başarısı gösterdim, diğer girişimler 1 hafta bile olmadan bozuldu. 3 ay önce omuz çıkıgi ameliyatı oldum ve anestezi sonrası çok ciddi nefes sorunu yaşadım. nefes almakta zorluk çektim ve anestezi etkisinden sigara yüzünden zor çıkabilirim. Buna rağmen ameliyattan sonra ilk iş yine sigara yakmak oldu. Daha önce 20 kere Başarısiz sigara girişiminden sonra bunu sadece kendi irademle yapamayacagima karar verdim. Doktora gidip muayene oldum film çektiler ve nefes testine soktular. Nefes testim gayet iyi çıktı yaşım genç olduğu için nefeste daha problem yok dedi fakat röntgen sonucunu beğenmedi ilerde böyle giderse koah hastası olabilirsin dedi. ve doktor piyasadaki en etkili ilaç olabilir champixi önerdi. Bende bu ilacı alıp sigarayı bırakmaya karar verdim. Sigarayı bırakmak için kendime güzelce bir plan hazırladım. ve bunu champix ile sigarayı bırakma günlüğü adında buradan gün ve gün yan etkilerini, sigara bırakma isteğimide değişim olup olmadığını sizlerle paylaşacağım. Bu sigara bırakma günlüğünu tutmamda sigara bırakma planımin bir parçası.

Sigara birakmak için yapacaklarım;

1.)Champix kullanmak

2.)Allencar sigara bırakma yöntemi videolarını izleyerek sigara bağımlıginin ne olduğunu iyice idrak etmek

3.) günlük tutup motive olmak

Doktor ne dedi; Champix kullandığım sürece sigara isteğinin yok olacağını, konsatrasyon problemi olmayacağını söyledi. Yani iç kemirme durumu olacak fakat yinede el alışkanlığından dolayı elin sigaraya gidebilir. Elin sigaraya gittiği zaman gerçekten canım istiyor mu istemiyor mu diye kendime sormamı istedi. 7-14 gün arası sigara içmek serbest. Kendinizi hazır hissetiğiniz 7 ile 14.gün arasında tamamen kesiyoruz. Sigara içmenin serbest olduğu günlerde ise kendimize sigara içerken gerçekten canım istiyor mu istemiyor mu diye soruyoruz. Doktor champix kullanınca aksiyon dolu rüyalar göreceğimi söyledi. Bu ilacın en büyük ve hemen hemen herkeste olan yan etkisiymiş.

Sigara bağımlığının gerçek nedeni?

Günlüğe başlamadan önce sigara nedir neden bağımlısınız bu konuyu kısaca özetlemek istiyorum. (Allen car sigara bırakma videosunu izlemenizi tavsiye ederim.)

Sigaranın içinde bağımlılık yapan maddenin adı nikotin! Bizler niktoin bağımlısıyız. Ve bu niktoin bağımlılığı basit bir şey değil. Pek çok bağımlılık yapıcı maddeler arasında pek çok uyuşturucadan daha hızlı ve daha güçlü bağımlılık oranına sahip. Daha önceden bırakamadığımız için bu yüzden kendimize kızmayalım, gerçekten çok güçlü bir madde niktoin. Nikotin aslında tek başına zararlı değil. Sigarayı zararlı yapan şey, içerisindeki binlerce diğer madde. Nikotin alacağız diye cigerlerimizi katranla dolduruyoruz. Bu durumda niktoin zararsızsa niktoin bandı alalım öyle kurtulalım diyebilirsiniz. Fakat bu sizi niktoin bağımlılığından kurtarmaz. Bu sefer niktoin sakızı yada nikotin bantının bağımlısı olursunuz. Bunu istiktrarlı bir şekilde kullanma durumuda olmayacak ve tekrar gidip bir paket sigara alıp eski döngüye gireceksiniz. Üstelik bu sakız ve bantlar size çok fazla niktoin vereceği için sigaraya döndüğünüz zaman daha fazla sigara içerken bulabilirsiniz kendinizi. Sigara bırakırken amacımız bu niktotinden kurtulmak.

Champix’in içinde niktoin var mı?

Hayır, champix’in etken maddesi vareniklin tartarat ve içerisinde niktoin bulunmuyor. Bu madde bizim nikotin reseptörlerini bloke ederek, nikotin açlığı hissetmememizi sağlayacak.

Elektronik Sigara ile Sigara Bırakılır Mı?

Ben bunuda tecrübe ettim. 4-5 ay elektronik sigara kullandım, içerisinde niktoin olduğu için sigarayı o kadar çok aratmadı. Fakat bir şekilde tekrar sigaraya döndüm. Ben elektronik sigara içmeden önce günde 10-14 dal arası sigara içiyordum. Elektronik sigarayı bırakıp sigaraya geçince 1.5 pakete kadar çıktığımı gördüm. Bunun sebebi ise elektronik sigaranın tadının nargile gibi güzel bir tadının olması ve hiç durmadan içince bile herhangi bir rahatsızlık hissetmediğim için, farkında olmadan çok çok fazla niktoini vucuduma sokmuşum. Böylece niktoin bağımlığımın oranı artmış. Sigaraya dönüncede sonuç daha felaket oldu. Bu yüzden elektronik sigara, niktotin sakızı gibi çeşitli nikotin içeren araçlarla bağımlılıktan kurtulmak imkansızdır, daha kötü olur.

Champix Günlüğü

22.11.2019 Bugün Champix ilacının başlangıc paketini satın aldım, 380 lira tuttu. Hangi hafta sabah yada akşam ne kadar ilaç içeceğiniz kutunun içinde yazıyor. 1.Hafta’nın ilk hapını yuttum ve başladık. (İlacı sgk karşılıyor olabilir, ikinci ay paketini doktordan reçete alarak almaya çalışacağım)

Champix Yan Etkileri Nelerdir?

Yaygın yan etkileri resimdeki gibi, yan etkilerden korkmaya gerek yok herhangi kötü bir durum olursa doktora başvuracağız. Ayrıca yan etkiler arasında huzursuzluk ve intihar düşüncesi yazıyor. Bunun için champix kullanmadan önce aile bireylerine ilaca başladığınızı söylüyorsunuz. Bu süreçte davranışlarınızda anormalik var mı yok mu diye size dikkat etmelerini istiyorsunuz. (İlacın kullanım talimatında yazıyor bu uyarı, intihar düşüncesi gibi şeylerin şakası olmayacağı için belirtmek istedim, özellikle meyilli ve daha önceden bu tarz bir girişimi olan kişilerin çok dikkat etmesi gerekir)

Champix İlaç İçme Saatleri

Doktorun söylediğini yazıyorum; Birinci kural kesinlikle ilaç aç karnına içilmeyecek ikinci kural ise akşam 19 dan itibaren ilaç içmek yok. Sabah en geç 9 akşam en geç 19 da ilaç içilmiş olsun. Akşam saat 19 da içmeyi unuttuysanız eğer içme sabah içersin dedi. İlacın tok karnına içilmesinde ki sebep çok fazla yan etkilerinin olması ve tok karnına içerek bunu minimuma indirmek. Akşam 19’u geçirme demesindeki sebep; yan etkilerinden en önemlisi uyku düzenini bozması ve rüyaları 4K kalitesinde görmemiz.

23.11.2019 Bugün ikinci tableti yutarak ikinci güne geçtim. İlk gün sigara isteğimde ciddi bir değişiklik olmadı. Kendimi herhangi bir şekilde frenlemeden aklıma geldikçe içtim fakat etkisi azda oldu sanırım. Yan etkilere gelince; uyurken 8 saat boyunca neredeyse duraksız rüya gördüm. Rüyalar sebebi ile uykum 4-5 kere bölündü. Rüyalar bu arada kabus gibi değil hepsi neşeli diyebileceğim türde rüyalardı.

24.11.2019 Bugün 3. hapı yutarak 3.güne girdim. Sigara içme isteğimde değişiklik var mı yok mu anlayamıyorum. İçtiğim sigara sayısı 2-3 dal kadar azaldı. Ve dün ilk kez neredeyse tam denilebilecek bir sigarayı söndürdüm. Hayatım boyunca o kadar az içilmiş bir sigarayı söndürdüğüm olmamıştı, bunu zorlanarak değil istemediğim için söndürdüm. Fakat ciddi bir etkisi şuan yok, biraz araştırma yaptım 20.güne kadar istek devam edebilirmiş ilaç etkisini 2.haftadan sonra çok daha fazla göstermeye başlayacakmış. Hatta ilk zamanlarda içilen sigara sayısında artış bile olabilirmiş.

25.11.2019 4.güne başladım. Bundan sonra güne 1 değil 2 hap var. Sigara içme isteği konusunda şunu söylebilirim. Sigara içtiğim zaman sanki istediğimi alamıyorum gibi bir his oluyor. Sigaranın tadında bir değişiklik yok ama bir tatminsizlik var. Bu yüzden sigaraların bir çoğunu sonuna kadar içmediğimi farkettim.

26.11.2019 Günde iki tane içiyordum fakat bugün bir tanesini almayı unuttum. Eğer ilac içmeyi unutursak bir şey yapmıyoruz, bir sonraki ilacı bekleyeceğiz. Yani üst üste 2 tane içmek yasak. Eğer ilac saatiniz 3-4 saat gecikmise bir şey olmaz, ilacı içiyoruz. Fakat bir sonraki ilaç saatine kadar unutmuşsanız 2 tane almıyorsunuz.

27.11.2019 Sigara kullanımım 1.5 paketten 1 pakete düştü. Herhangi bir işe daldığımda aklıma çok sık gelmiyor. İlaç öncesi çok fazla aklıma gelirdi ve odaklanmam bozulurdu. Şuan bir şeye odaklanınca aklıma gelmiyor. Yani istem dışı farkında olmadan sigarayı unuttuğum oluyor. Ha birde şunu fark ettim, mesela ben balkonda çok sigara içerdim. Dolu yağsın, kar yağsın farketmezdi. Şimdi sigara içmek istediğimde bazen üşeniyorum, kim çıkacak o soğuğa gibisinden.

28.11.2019 Diğer kullanıcıların yorumlarına baktığımda ilk 14 günde sigara kullanımında artış bile olur diyorlar. Fakat bende azalma var. Ne kadar içtiğimi saymadım ama bir paketin altına düştü. Önceden sigarasız kalma korkum vardı. Genelde 2 paket taşırdım. Şuan son bir sigaram kaldı ve gidip paket alasım gelmiyor üşeniyorum. İkinci haftaya geçtiğimizde ilacın dozajı yükselecek ve etkisi dahada artacak. 14.günde tamamen bırakmayı düşünüyorum. Şuana kadar çok fazla rüya görme ve uyku kalitemin bozulması dışında bir yan etki yaşamadım.

29.11.2019 Bugün önemli bir şey farkettim. Ben ilaçları içerken hergün aynı saate almaya dikkat etmedim. Yani sabah kahvaltı yapar yapmaz ilacın içilmesi gerekir, fakat ben bazen hemen kahvaltıdan sonra bazende 2-3 hatta 4 saat sonra içtiğim oldu. Burada farkettiğim şey şu. Akşam içtiğim ilacın etkisi sabah zayıflıyor. Kahvaltından sonra ilaç içmediğim ilk saatlerde sigara isteğim daha fazla oluyor ve diğer gün içinde içtiğim sigaralara nazaran zevk alıyorum. Bundan sonra ilaçları dakik içmeye karar verdim. Bugün 2.haftaya geçiyorum ve ilaç mgları 2kat yükseliyor. Bakalım dozaj artınca ne tür etkiler olacak.

5.12.2019 İlacı kullanmaya devam ediyorum. 12.gün haplarını da bugün içtim. Bir günlük fire verdim ilaç konusunda bazı sebeplerden ötürü o yüzden biraz gecikme oldu. İlacı kesinlikle aç karnına içmeyin, çok pis mide bulantısı yapıyor. İlaç saatlerine mutlaka uyun, ilacın etkisi varken sigarada bir eksiklik hissediyorsunuz. Bu yüzden çok sigarayı yarım attım. Sigara içmediğim zamanlar iç tırmalayan sigara isteği yada dikkat dağınıklığı sinirlilik gibi şeyler hissetmiyorum.

10.12.2019 Sigarayı tamamen bıraktım 3 gündür hiç içmiyorum. Sigara isteği var mı? Evet yemeklerden sonra canım istiyor. Ama irade ile bırakmaya göre kıyaslarsam, normalde günde 100 kere aklıma gelmesi gerekirken 10 kere geliyor. Başka konuya dikkatinizi verince isteği unutuyorsunuz. İlaç çok etkili ilaçtan memnunum ama istek tamamen sıfır değil onu söyleyim.

26.12.2019 İlk kutu bitti ikinci kutuya geçmek üzereyim. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk bir hafta biraz zor geçti fakat ikinci haftadan itibaren hiç zorlanmadım gün içerisinde aklıma doğru düzgün gelmiyor. Arkadaşlarım yanımda sigara içiyorlar ve etkileniyorum. Sigarasız nasıl çay kahve içerim diye düşünüyordum fakat çay ve kahve içerken bile aklıma sigara gelmiyor. Çok ilginçtir sanki daha önce hiç içmemişim gibi sigara bana yabancı geliyor. Sanki ilaç sigarayı resmen hafızamdan da sildi.

İkinci kutuyu yazdırmak için randevu aldım. SSK şuan champixi karşılıyor dediler ama bu konudan emin değilim. Olur SSK karşılamazsa önce irade ile devam etmeye çalışacağım (yaptığım araştırmalara göre iyi bir yol değil bu) eğer zorlanırsam da para ile mecbur eczaneden 2.kutuyu yazdıracağım.

02.01.2020 SSK champix ilacını karşılıyormuş, 2-3 gün önce gidip 2.kutuyu yazdırdım. Bu süre arasındaki boşlukta ilaçsız kaldım. Sigara istediğimde ilaçsızkende bir artış olmadı. Fakat doktorun dediğine göre bu tedaviyi adam gibi yapıp 3 ay kullanmak gerekiyor. Sigara isteğim sigarayı bıraktığım ilk haftadan beri neredeyse yok denecek kadar azdı. Günlük aklıma 4-5 kez kısa süreli olarak geliyor o kadar. Ve bu isteklerde güçlü istekler değil, baş etmesi kolay oluyor. Fakat bugün biraz stresli bir gün geçirdim ve bugün diğer günlere nazaran sigara isteğim çok fazla oldu.

13.01.2020 Arkadaşlar her şey güzel gidiyordu hiç bir yan etki olmadı derken son bir hafta depresyona girdim ve gerçekten hayatla bağlantım kesildi. Bu dönemde 4 gün kadar ilaç içmedim ve bir arkadaşın ikramı sırasında bir taneden bir şey olmaz diyip bir tane yaktım. Bu olay olalı bir hafta oldu. İkinci bir sigara içmedim fakat sigara orucumu bir sigara ile bozmuş oldum. İstediğim ne durumda diye merak ederseniz şiddetli bir isteğim yok. Tekrar ilaçları kullanmaya devam ederek kaldığım yerden devam ediyorum.

Bu arada sigara paketleri değişmiş ve siyah kutular çıkmış. Nikotin oranları gibi bilgilerde paketin üzerinden kaldırılmış.

Yorum Yap

Yorum Yap